top of page
סיבוכים של ברית מילה בתינוקות
למה זה חשוב?

בדרך כלל אומרים שהסיבוכים של ברית מילה הם נדירים לפי הסטטיסטיקה, אך בכל זאת, אם אתם מעוניינים להכלל בסטטיסטיקה, אתם יכולים בטעות ליפול על אחד הסיבוכים המוצגים בעמוד הזה. לפניכם רשימה של סיבוכים עקב ברית מילה, בלחיצה על הכפתור למטה תגיעו לתמונות של סיבוכים. זהו חלק חשוב לקריאה כי הורים מתלבטים צריכים להיות מודעים לכל ההיבטים.

אזהרה! בתמונות נראים סיבוכים של ברית מילה של תינוקות אל תיכנסו אם אתם לא מוכנים לראות את זה.

דימום

דימום הוא אחד הסיבוכים הנפוצים של ברית המילה. בדרך כלל הדימום לא אמור להיות גדול יותר מכמה טיפות שאפשר לנגב בפד גזה, כל דימום מעבר לכך נחשב לסיבוך, למשל כאשר הפגיעה בעורק. אפשרות נוספת לדימום מוגבר יכולה להיות עקב מחלת המופיליה, כדאי לבדוק לפני האם יש רקע במשפחה למחלה הזאת.

זיהום

זיהום זה סיבוך לא נפוץ, כל עוד ברית המילה מבוצעת בסביבה סטרילית (סביבה סטרילית תהיה רק בחדר ניתוח של בית חולים. הערת האתר). יש סיכון מוגבר לזיהום כאשר הברית מבוצעת בשיטת פעמון הפלסטיק (plastibell).

כמו גם, זיהום יכול להגרם גם כתוצאה ממגע של איזור הפצע המחלים עם חיידקים לאחר ברית המילה. 

עודפי עורלה לאחר הניתוח

בדרך כלל בברית מילה מורידים את העורלה כך שכל העטרה נהיית חשופה. כאשר לא חותכים מספיק מהעור התוצאה הסופית יכולה להיות לא מספקת מבחינה אסתטית להורים ויכולה לדרוש להגיע לניתוח חוזר להסרת עודפי העורלה. 

סיבוך יותר בעייתי של עודפי העורלה הוא כאשר עודף העורלה חוזר בחזרה על העטרה ומתאחה ביחד. זה יוצר עור צלקתי בין עודפי העורלה והעטרה וגורם לפימוזיס פתולוגי, שמצריך ניתוח נוסף. 

מצבים בריאותיים לפני הניתוח (שהילד נולד איתם) כמו פין חבוי,  webbed penis  - זהו מצב בו שק האשכים מחובר ברקמת עור יחסית גבוהה לגופו של הפין בחלק התחתון שלו, הידוצליס, או בקע מפשעתי קרוב לגוף הפין, יכולים להיות סיבה לכך שהעור יכסה את העטרה בחזרה ועל כך הם משמשים התוויות נגד ברית מילה של תינוק. כמו כן webbed penis יכול להיות סיבוך של ברית מילה לכשעצמו (לינק).

הסרת עודף עור בניתוח ברית מילה

בגלל שהעורלה מחוברת לעור של גוף הפין יש סיכוי למשוך יותר מדי עור אל תוך המכשיר ולהוריד יותר מדי עור (כאן תקראו על סוגי הכלים והמכשירים)

בדרך כלל העור הזה יתאחה ויצור שכבת אפיתל חדשה, אך המראה של התוצאה המיידית יכול להיות מדאיג למדי להורים ולמנתח. במצבים אחרים העור לא יתאחה בצורה תקנית ויידרש ניתוח לתיקון המצב הזה. 

גשרים והידבקויות

הידבקויות יכולות להיווצר כתוצאה מאיחוי עור לא תקין כאשר נוצרים חיבורים צלקתיים בין גוף הפין לעטרה. אצל תינוקות העורלה והעטרה דבוקות יחד ונפרדות בתהליך טבעי בילדות אחרי כמה שנים. בברית מילה של תינוק מפרידים את כל זה על ידי חיתוך כדי שיהיה ניתן להסיר את כל העורלה. ואם לא מפרידים עד הסוף, הקצה החתוך של העורלה יכול להתאחות בצורה כזאת שיעלה על העטרה בחזרה וייצור מראה לא סימטרי. 

גשרים הם חלקים של עור שנמתחים מקצה החתך לעטרה, נחשב שהם נובעים ממקומות בהם היתה פגיעה בשולי העטרה, משם הם נדבקים בצורה לא תקינה לשולי החיתוך של העורלה, מצב כזה דורש ניתוח לתיקון.

ציסטות כלואות

בזמן שאיזור החיתוך מחלים, עלולות להיווצר ציסטות לאורך מקום החיתוך. טוענים שציסטות אלה נובעות כתוצאה מסמגמה שמצטברת בחתך או מחלק של האפידרמיס שהתגלגל פנימה בזמן החיתוך. ציסטות אלה יכולות להיות אסימפטומטיות אך גם יכולות להזדהם, אם הן גדולות מדי או מזדהמות זה יכול להצריך ניתוח.

התאחות לא תקינה

כמו בכל פצע, גם הפצע של ברית המילה יכול להתאחות בצורה לא תקינה, למרות שזה חריג, דווחו מקרים של גרנולומות לאורך מקום החיתוך והיווצרות של קלואידים (הצטלקות יתר). 

מאטיטיס

זהו מצב בו נוצרת דלקת של פתח השופכה, היא יכולה להגרם כתוצאה של מגע בין העטרה החשופה לשתן והצואה בחיתול. 

היצרות פתח השופכה 

זהו מצב בו פתח השופכה נהיה יותר קטן וצר ממצבו הרגיל, יש מצב בו ההיצרות תגרום רק למראה להיות שונה, במצבים קשים יותר יהיה בעיות של זרם חלש ומקוטע, מאמץ בהשתנה, זמן התרוקנות ארוך, טפטוף בסוף ההשתנה והתרוקנות חלקית. ייתכנו זיהומים בדרכי השתן, ובמצבים חמורים אף חסימת שתן.

חסימת שתן

זהו סיבוך שיכול להגרם כתוצאה מחבישה הדוקה מדי, מצב זה גם יכול לגרום לנמק. נמק זה מצב מסוכן מאוד ויש להוריד את התחבושת מייד אם העטרה נהיית כחולה.

פימוזיס

אצל כל הילדים הפימוזיס הוא פיזיולוגי בשנים הראשונות לחייהם (לחצו כאן להסבר) ואין צורך לחשוף את העטרה. אך קיים מצב בו ברית המילה גורמת לפימוזיס פתולוגי וזה כאשר היא מבוצעת על ילד עם פין חבוי. במצב הזה איזור החיתוך יכול להתחבר ולהתאחות בצורה של כיס מחובר מעל העטרה ויגרום לכך שהפין יהיה לכוד תחת העור.

עקמת הפין

כאשר עקמת הפין מולדת זה התוויה נגד ברית מילה של תינוק, זה דורש התייעצות של אורולוג מומחה. מצב של עקמת שהופיעה אחרי ברית מילה (כאשר בהתחלה היה פין ישר) זאת תוצאה של חיתוך לא אחיד של העורלה, כאשר חותכים יותר בצד אחד מהשני, לאחר איחוי הפין יהיה עקום לצד אחד. ייתכן שיהיה צורך בניתוח חוזר לתיקון. 

היפוספאדיאס ואפיספאדיאס

כאשר המצבים האלה מולדים, זו התוויה נגד ברית מילה ודורש התייעצות של אורולוג מומחה. המצבים האלה יכולים להיגרם כתוצאה מברית מילה, הם נדירים אבל קיימים, והם נגרמים כתוצאה של פגיעה מהכלים במהלך ברית מילה.

(urethrocutaneous fistula) פיסטולה

זהו סיבוך נדיר של ברית מילה, הפיסטולה ממוקמת בין השופכה לעור זה קורא כאשר יש פגיעה בשופכה.

הרפס

כאשר ברית המילה מבוצעת בצורה הלכתית עם מציצה ישרה, יש סיכון שהתינוק יידבק בהרפס. בגיל הזה המצב מאוד מסוכן כי וירוס ההרפס פוגע במוח של התינוק ויכול לגרום לנזק מוחי בלתי הפיך. ניתן להימנע מהסיבוך הזה על ידי מציצה לא ישרה בשפופרת.

נקרוזה של הפין

סיבוך נדיר שגורם למוות של תאי רקמת הפין. זה יכול להיגרם כתוצאה מזיהום או שימוש לא נכון במכשיר צריבה חשמלי לצורך הקרשת דם בברית מילה (לינק להסבר על השימוש בצריבה ברפואה)

קטיעת עטרה חלקית או מלאה

זהו סיבוך נדיר אך פוגע מאוד שיכול לנבוע כתוצאה ממיקום לא נכון של מהדק המוגן (לחצו לקריאה על כל הכלים), או פגיעה אחרת שלא במכוון במהלך ברית המילה. 

אם יזהו מיד את הפגיעה ויעבירו את התינוק ואת החלק הקטוע לאורולוג ילדים יתכן ויצליחו לחבר את העטרה בצורה מוצלחת בחזרה.

מוות

מוות הוא סיבוך נדיר מאוד של ברית המילה ויכול להגרם גם מתוצאה של אי ספיקת לב במהלך הניתוח וגם מדימום יתר של הפצע לאחר הניתוח. מכיוון שהתינוק קטן, מספיק שיאבד כ20% מכמות הדם שלו כדי שיהיה במצב קריטי וכ40% כדי לאבד את חייו. אם אתם מבחינים בדימום יתר גשו מייד לבית החולים, הסכנה הכי גדולה היא כאשר ההורים משכיבים את התינוק לישון בלי לבדוק ויושנים גם הם, בדקו את החיתול פעמים תכופות. כמו כן מוות יכול להיגרם כתוצאה מספסיס הדם בגלל זיהום לאחר ברית מילה, בכל מקרה של זיהום במיקום החיתוך גשו מייד לבית החולים.

אזהרה! בתמונות נראים סיבוכים של ברית מילה של תינוקות אל תיכנסו אם אתם לא מוכנים לראות את זה.

bottom of page